Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП.
Пленер „Вода, земя и огън“ събира български и китайски керамици в троянското село Дълбок дол, съобщи председателят на Дружеството на троянските художници (ДТХ) Цветан Донковски.
От 25 август до 1 септември професионални керамици и преподаватели ще творят в дома на Донковски в Дълбок дол.
В пленера ще вземат участие преподаватели по скулптура и керамика от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Нов български университет, членове на ДТХ и семейство керамици от Китай.
С участниците от Китай - Sophia Yu и Qi ZhenYu, Донковски установява връзка по време на керамичния пленер в Дзиндъджън (Китай).
Идеята за пленера, който се провежда за пети път, възниква спонтанно, след като артистичното семейство Донковски построява в двора на къщата си автентична пещ, в която по старинна технология керамичните произведения се
Млади български художници и автори от Германия и Южна Корея ще представят обща изложба в зала „Райко Алексиев“.
Експозицията се осъществява по идея на Тодор Стайков и със съдействието на СБХ от 26 септември до 16 октомври, съобщават организаторите.
В изложбата участват Анатоли Йончев, Ванеса Велизарова, Вержиния Михайлова, Гергана Табакова, Делиана Стоянова, Димитър Бочуков, Димитър Николов, Димитър Павлов, Дина Стоев, Елена Велкова, Ива Маркова, Иван Тодоров, Калия Калъчева, Мила Вацова, Мира Кацунова, Марк Бойчев, Мартин Николов, Мартин Трифонов, Петра Димитрова, Северина Даниелова, Сиана Дамянова, Стефан Коцев, Стоян Илев, Шабан Хюсмен, Явор Костадинов.
Гост участници са Hanna Kuster, Kathi Irmen, Kiwon Jung, Nikita Schmitz.
Куратор на експозицията е Йоанна Дановска (за Германия и Южна Корея).
„Проектът си поставя висо
Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Посолството на Украйна в България.
Експозицията е озаглавена „По следите на Михайло Парашчук“ и може да бъде разгледана в периода 18 - 25 ноември, съобщават организаторите.
Фотографиите са на Щерев, а куратор на изложбата е Милев.
Изложбата се организира от Посолството на Украйна в България, Ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Държавната агенция „Архиви“. На откриването ще присъстват ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, директорът на ДА „Архиви“ проф. д-р Михаил Груев и посланикът на Украйна у нас Олеся Илашчук.
„Загу
Изложба под мотото „От традиция към новаторство“ е подредена в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата (НИХЗИ) в Орешак. Експозицията е в рамките на Фестивала на съвременната българска керамика и представя керамични произведения на 39 български автори от цялата страна.
Организатор на мероприятието е екипът на секция „Керамика“ към Съюза на българските художници. Фестивалът е ежегодно събитие, което се провежда от 2017 г. , като заменя традиционната Спиридонова изложба в залите на СБХ.
Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак е първото място извън София, в което фестивалът гостува.
„Приветстваме горещо идеята на организаторите от екипа на секция „Керамика“ към Съюза на българските художници, в лицето на д-р Елена Виденова, за това фестивалът да тръгне
Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана.
Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.
Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?
Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх
Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.
Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят.
"Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП.
Изложбата "70 велики майстори от колекцията на Перес Симон", която ще бъде представена в двореца "Сибелес" в Мадрид до началото на 2025 г.Тя е изпълнена с поразителни шедьоври от XVI вeк до наши дни, дело на различни художници - от Ел Греко до американеца Алекс Кац. Изложбата предхожда откриване на пространство, посветено изцяло на колекцията на бизнесмена, на една ръка разстояние от другите три големи институции за изкуство в града - музеите "Прадо", "Кралица София" и "Тисен".
Според градския съвет и колекционера подробностите по проекта все още се обсъждат, но музеят, който може да бъде открит през 2025 г., ще съдържа 200 творби.
Днес се навършват 95 години от рождението на композитора Дечо Таралежков.
Той е роден в Казанлък. През 1951 г. завършва юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а през 1955 г. – Българската държавна консерватория (дн. Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“) с кларинет. Учи композиция при проф. Александър Райчев.
От 1954 г. е оркестрант в естрадни, симфонични и други оркестри. От 1957 г. е артист-оркестрант в Сатиричния театър, в София, с диригент Бенцион Елиезер, както и аранжор в Българското радио. Още оттогава започва да аранжира и през 60-те е един от основните аранжори в българската естрадна музика – предимно за голям оркестър.
Много от наградените песни на фестивала „Златният Орфей&ldquo
Роденият в Бургас скулптор Хари Арабян ще представи своя нова самостоятелна изложба скулптура, съобщават домакините от бургаската галерия "Пролет".
Експозицията ще бъде открита на 7 ноември и ще остане в галерията точно един месец. В нея авторът ще представи нови произведения, създадени от сребро, метал и мрамор.
Хари Арабян е роден през 1959 г. През 1992 г. завършва Националната художествена академия в специалност скулптура при проф. Любен Прахов и става член на Съюза на българските художници. През годините работи основно с камък, метал и стъкло.
В морския град той е познат с паметниците в памет на жертвите от арменския геноцид пред храма "Сурп Хач" в Бургас, както и на скулптурата в знак на признателност към българския народ от арменската общност в Морската градина.
Арабян е автор на монументална скулптура в парка на гр. Маиг
Вежди Рашидов създава паметник на българския политик Стоян Омарчевски (1885-1941).
По произведението той работи със скулптора Красимир Ангелов, съобщават от екипа на Рашидов.
По думите им идеята е на директора на Сатиричния театър „Алеко Константинов” - Калин Сърменов, който с подкрепата на зрителите е организирал дарителска кампания в театъра. Сърменов е посетил ателието на Вежди Рашидов, за да види паметника, направен първо от глина. Той е разказал, че от детството си се възхищава на делото на Стоян Омарчевски, което незаслужено е останало потънало в дебрите на историята, разказват от екипа на Рашидов.
„Още когато Калин Сърменов ми сподели идеята си за паметника, аз се вдъхнових за творбата. Длъжни сме пред паметта на големите българи не само да се преклоним, но и да оставим знак за уважение и почит. Късата памет се опитва да обезцени
„Годишните времена“ от Антонио Вивалди и Астор Пиацола ще звучат в изпълнение на цигуларя Димитър Иванов в първия концерт на оркестър „Кантус фирмус“ на 19 октомври в Централния военен клуб, съобщават от „Кантус фирмус“.
В същата програма предстои и дебют на двама млади български музиканти – челистът Тодор Иванов и пианистът Божидар Лазаров. За тях това ще бъде първата изява с оркестър „Кантус фирмус“, заради отличното си представяне на едноименния национален конкурс за млади инструменталисти през миналата година. Като лауреати на голямата награда от състезанието, те ще бъдат представени от Димитър Иванов, който беше и член на журито от конкурса през 2023 г.
Репетициите за концерта вече започнаха, а цигуларят
Над 600 участници от седем държави ще се включат в 12-ото издание на Международния арт фестивал „Съзвездия в Несебър“.
Преобладаващото участие е от България, но има и артисти от Армения, Молдова, Полша, Украйна, САЩ и Грузия. Това съобщиха организаторите от Общински детски комплекс (ОДК) – Несебър.
Форумът ще се проведе от 20 до 24 август на амфитеатър „Жана Чимбулева“ в Стария град.
Основната цел на фестивала е да даде сцена на любителското изкуство и да популяризира творчеството на изпълнители от различни култури от цял свят. В него ще се включат представители на певчески, танцувални и инструментални школи, както и школи по изобразителни изкуства, уточниха организаторите.
За по-голяма безопасност ще бъде въведена временна организация на движението в старата част на Несебър.
От 20:00 до 21:00 ч. ще бъде с
Хуан Антонио Перес Симон ще поеме всички разходи, а предоставянето на творбите ще продължи "дълго време".